Vaka: 21,747

İyileşen: 22,284

Vefat: 192

Vaka: 21,747

İyileşen: 22,284

Vefat: 192

13.46
15.26
17.91

...
Şehir Hakkında

Türbeler

 

  • Uzunca Hayrettin Türbesi; Türbe içinde mezarın ayak kısmında mezar yapısının hemen altında bir delik bulunmaktadır. Türbeye gelenler dualarını edip dileklerde bulunduktan sonra ellerini bu delikten içeri sokarak bir avuç kum alırlarmış, kumun içinde hangi hayvanın kılı var ise o gün o hayvan bulunur ve kurban edilirmiş.
  • Yediler İlbadı Türbesi; Yediler türbesinde bulunan mezarlar Denizli merkezinde İlbadi Mezarlığı'nın en üst noktasında yer alması ve halk arasında sürekli olarak ilgi gösterilen saygı duyulan türbe olmasından dolayı Denizli beylerine ait olmalıdır. İbni Battuda Denizli’ye geldiğinde İlbadi mezarlığı yanındaki Namazgahta İnanç beyin (Sultan) eşiğinde bayram namazı kılınarak bayramlaşma töreni yapıldığı ve burada hayır yemekleri verildiği bilinmektedir. Bu nedenle bu türbenin İnançoğulları Beyliğine ait olduğu düşünülmektedir.
  • Servergazi Türbesi ( Yeşilköy ); Merkez ilçeye bağlı Yeşilköy yakınındadır. Türbenin 1210 yılında Denizlinin fethi sırasında, Mehmet Gazi ile şehit olan Selçuklu komutanı Servergaziye ait olduğu bilinmektedir.
  • Sadık Dede Türbesi; Denizli Merkezefendi İlçesi Çakmak Mahallesi Mezarlığı içindedir. Türbe içinde testi ve küplerle su doldurularak bırakılan kaplardaki suların dede tarafından kullanıldığı, türbe içinde ateş yanarken görüldüğü, abeste alırken, su içerken bazı kişilere göründüğü rivayet edilmektedir.
  • Karaaslan Dede Türbesi; Türbeden daha önceden iyi niyetli haliyle esmer orta boylu mülayım birinin top atışlarının yapıldığı, top seslerinin geldiği ve iyi niyetli olmayan kişileri korkuttuğu, bu kişinin bazı şahıslarca görüldüğü rivayet edilmektedir.
  • Mehmet Gazi Türbesi (Büyük Mezarlık); 1210 yılında Denizli’nin fethi sırasında şehit olan Selçuklu Uç Beyi Mehmet Gaziye ait olan bu türbe, büyük mezarlıktadır.
  • Karaağaç Baba Türbesi; Ak sakallı, sarıklı, sırtında cübbe ile" aşikar ve rüyalarda köy halkından bazı kişilere göründüğü, "sana cenneti göstereyim mi" dediği, "Göster" denilmesi üzerine "Gözlerini yum" dediği, hayli yol aldıktan sonra "Aç gözlerini" deyip de gözlerini açan kişinin her tarafın yemyeşil, güllük, bahçelik, çok güzel bir yer olduğunu gördüğü, türbesine girerken kapısında görüldüğü, mezarın başına su dolu bir testi konulduğu, bu suyun bir iki gün içinde boşaldığı, bu nedenle devamlı testilerde su bulundurulduğu rivayet edilmektedir.
  • Süleyman Sarızeybek Türbesi; Karahöyükavşarı köyü İtik(Iscak) Tepesinde, eski mezarlık içinde, köye 300 metre uzaklıktadır. Türbe, dört köşe, taş çağıl şeklinde örülmüş, üstü kiremit örtülü, penceresi bulunmayan basit kapılı bir yapıdır.