13.41
15.22
18.2

...
Magazin

Gipsy Kings'in kurucularından Chico: Orhan Gencebay'la düet yapmak isterim

Gipsy Kings'in kurucularından Chico, yeni grubu Chico The Gypsies ile 2 Aralık'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda parti tadında bir konser vermeye... Djobi Djoba , Bamboléo ve Soy gibi hit olmuş şarkılarda imzası bulunan Chico ile İstanbul konseri öncesi keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Gipsy Kings'ten ayrılıp Chico The Gypsies ile efsane bir grup olarak dinleyicilerin gönlünde taht kurdunuz. Bu muvaffakiyetin arkasında nasıl bir kıssa yatıyor? Gipsy Kings'ten ayrıldıktan sonra insanlar beni durdurup Sizi seviyoruz diyordu. 

Bu beni çok motive etti. Chico The Gypsies'i 1992 yılında kurdum. Bu benim için yine doğuştu. Kolay olmadı ama şimdi geriye dönüp baktığımda yaşanan her şeyin bir nedeni olduğunu anlıyorum. Muvaffakiyetin nedeni sanırım samimi olmak ve dinleyicilerle müziği paylaşma dileği. Müzik kümeleri genelde bir mühlet sonra kendi yollarına gidiyor ve solo meslek yapıyor. Siz dünya çapında başarılı iki grup içinde de müzik yaptınız. Bir müzik kümesini kalıcı hale getiren ne? 40 yıldan uzun müddettir sahnedeyim. Müziğe tutkum hiç azalmadı. Şayet samimi değilseniz halk esasen sizi takip etmez. Gipsy Kings dağılınca yaptığımız o hoş müziği birebir tutkuyla, aşkla devam ettirebilmek çok kıymetliydi. Bugün yanımda olan müzisyenler harikulâde. Onlara çok şey borçluyum. Başardığımızı düşünüyorum. 

TÜRKİYE DE İNANILMAZ YETENEKLİ SANATKARLAR VAR 

Chico The Gypsies son olarak 2021 yılında Arap müzikçi Hasna ile Unidos albümünü yayınladı. Hasna ile bir albüm hazırlama fikri nasıl doğdu? Hasna ile 1993 yılında tanışma talihim oldu ve o vakitten beri bir ortadayız. Orta Doğu da çok tanınan olan ve bir düzine albümü olan şahane bir müzikçi. Grubum Chico the Gypsies ile Monaco, Fransa, İtalya, Mısır ve Almanya'da birçok kez müzik yapmanın mutluluğunu yaşadım. Neşeli, enerjik, romantik ve coşkulu bir müziğiniz var. Chico The Gypsies'i en iyi hangi müziği özetliyor? Aslında sahnede ve albümlerde söylediğimiz tüm müzikler diyebilirim zira müzikler kümenin ruhuna ve müzikal sound'una uygun olduğu için seçiliyor. Bamboléo, Djobi Djoba gibi klasikler ve Gipsy Kings ile birlikte yazdığım ve bestelediğim birçok şarkı var. 

Ayrıyeten grubum Chico'nun repertuarındaki müzikleri da çok seviyorum. Türk müziği ile aranız nasıl? Daha önce Fuat Güner ile de bir performans sergilediniz. Birlikte müzik söylemek istediğiniz diğer Türk müzikçiler var mı? Türkiye'de harika yetenekli sanatkarlar var. Türk sanatçılar tarafından bestelenen melodileri çok seviyorum. Büyük bir sanatçı olan Orhan Gencebay ile düet yapmak beni çok mutlu eder. Siz pandemi sürecinde neler yaşadınız? Tüm dünya üzere farklı dallarda ve bilhassa de sanat alanında bizleri sahneden alıkoyduğu için olumsuz etkilendik. Ama pozitif kalabilmek için Hasna ile stüdyoya geri döndük ve inanılmaz bir ilhamla Unidos projesini hayata geçirdik. Bu albüm yalnızca tutkuyu değil, geleceğe olan inancı da muhafazamız gerektiğini anlatıyor.

PARTİ TADINDA BİR KONSER OLACAK 

Türkiye konserlerinde nasıl bir repertuar beklemeliyiz? Türkiye'deki dinleyicilerinize ne söylemek istersiniz? İki saatlik bir müzikal şölen dinleyicilerimizi bekliyor. Türkiye'ye tekrar gelmek bize heyecan veriyor. Süper müzisyenlerimiz var. Tüm dinleyicilerimizi parti tadında muhteşem bir konsere davet ediyoruz.